Turks i Caicos nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
  • Doskonałe warunki do nurkowania
  • Bogactwo raf i ryb!
  • Piękne białe plaże
  • Świetna łódź nurkowa!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Zależne od Wielkiej Brytanii terytorium wysp Turks i Caicos to w zasadzie grupa około 40 wysp, z których część jest niezamieszkana. Położone są one na południowy wschód od Bahamów i na północ od Haiti. W sumie ich obszar to 430 km2, a liczbę mieszkańców ocenia się na mniej więcej 30 tys. osób. Głównym miastem jest Cockburn Town położone na wyspie Wielki Turk. Turystyczna eksploracja tych stosunkowo mało rozwiniętych pod względem infrastruktury wysp rozpoczęła się w latach 60-tych ubiegłego wieku. Warto też wiedzieć, że mówi się o tym, aby z wysp Turks i Caicos utworzyć terytorium zależne od Kanady, z uwagi na olbrzymią popularność tego kierunku wakacyjnych podróży wśród kanadyjskich turystów.Wyspy długo pozostawały nieskolonizowane, chociaż o ich istnieniu wiedziano już dzięki Hiszpanom od początku XVI wieku. W połowie XVIII wieku zarząd nad nimi przejęła Wielka Brytania, kiedy to Turks i Caicos były nadzorowane przez gubernatora Jamajki. Sytuacja ta trwała aż do 1962, kiedy to Jamajka uzyskała niepodległość. Dawniej głównym źródłem bogactwa wysp była sól, obecnie to oczywiście turystyka, a także muszle i homary, które zresztą znalazły się na herbie tego terytorium. Warto też wiedzieć, że podobnie jak Kajmany wyspy Turks and Caicos są rajem podatkowym.

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową na Turks i Caicos


Turks i Caicos to nieco ponad 300 wysp o łącznej powierzchni 948 km kwadratowych i linii brzegowej o długości 389 km. Większość z tych kilometrów to zapierające dech w piersi plaże o wyjątkowo drobnym, białym piasku. Najsłynniejsza z nich – Grace Bay Beach – znalazła się w przygotowanym przez „New York Times” zestawieniu karaibskich plaż, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Turks i Caicos należą do terytowriów zależnych Wielkiej Brytanii (Commonwealth), głową kraku jest Królowa Elżbieta II.

Nazwa „Turks” wywodzi się od pewnego gatunku kaktusów z charakterystycznymi „czapkami”, podobnymi do tureckich fezów. Jednak bardziej romantyczna legenda odwołuje się do czasów piratów, skarbów i walk na szpady. W XVII i XVIII w. wyspy były zbójecką kryjówką, z której piraci ruszali na hiszpańskie statki wiozące kosztowności do Starego Świata. Tymczasem dwa stulecia wcześniej atlantycka flota nękana była przez korsarzy Imperium Otomańskiego. Stąd marynarze, mający raczej dobrą pamięć, przynajmniej jeśli chodzi o zatopione okręty, tłumaczyli „Turks Islands” jako „Wyspy piratów”.

Obecni mieszkańcy archipelagu mogą się pochwalić wyjątkowo splątanymi korzeniami. Potomkowie afrykańskich niewolników, sprowadzonych na Bahamy przez europejskich zdobywców do pracy na plantacjach bawełny i przy produkcji soli. Uciekinierzy z niedalekiej Hispanioli (obecnie Dominikana i Haiti). Przybysze ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii. Skandynawii, Francji, RPA.

Książka telefoniczna Turks i Caicos ma zaledwie 2 cm długości. Wiele ulic nie ma nazw, a domy pozbawione są numerów. Adresy często mają formę „przy starej drodze na lotnisko”, „za szklanym budynkiem”. Podawane są co najwyżej punkty orientacyjne, a w domyśle – na pewno znajdzie się ktoś, kto pomoże wędrowcowi znaleźć miejsce, którego szuka. Mało intuicyjna nazwa terytorium, zwłaszcza dla osób angielskojęzycznych, sprawia, że na wyspy przybywają nawet adresowane do „Turks and Tacos”. Niektóre noszą ślady stempli poczty tureckiej.

Warto wiedzieć

  • Czas lokalny: GMT - 5
  • Język: angielski.
  • Wiza/Paszport: Przybywający muszą mieć aktualny paszport ważny, przez co najmniej 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy, wizę oraz odpowiednią ilość pieniędzy i bilet powrotny.
  • Zdrowie: Szczepienia nie są wymagane. Opieka medyczna jest na przyzwoitym poziomie, choć na odległych wysepkach może być trudno dostępna. Z uwagi na tropikalny klimat konieczna jest właściwa ochrona przed słońcem.
  • Opłata lotniskowa: brak
  • Elektryczność: Gniazdka elektryczne mają standard amerykański, napięcie w nich wynosi 120 V.
  • Dodatkowo: Nie zaleca się picia wody z kranu.

Przy planowaniu wyjazdu na Turks i Caicos, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: Na wyspach panuje klimat podzwrotnikowy. Wpływ na klimat Turks i Caicos mają łagodne i przynoszące przyjemny chłód wiatry pasatowe wiejące z północnego-wschodu. Średnia roczna temperatura na wyspach Turks i Caicos wynosi 26 st C. Latem słońce wstaje około 6:00 i zachodzi o 19:00, natomiast zimą dzień jest krótszy – wschód słońca następuje o 6:30, a zachód o 17:00. Od połowy sierpnia do końca października mogą na wyspach występować tropikalne huragany. Mimo częstych huraganów przeciętne roczne opady to jedynie 400-800 mm.

Temperatura wody: temperatura wody w morzu waha się pomiędzy 25°C a 28°C w okresie letnim oraz 24°C a 27°C w okresie zimowym, w styczniu, może nawet spaść do 22°C.

Nurkowanie: Ze względu na najbardziej korzystne warunki pogodowe najlepszym okresem na wyjazd do Turks i Caicos są miesiące zimowo-wiosenne. Opady w tym okresie są niewielkie (w styczniu i w lutym wynoszą nieco powyżej 50 mm na miesiąc), a temperatura oscyluje w granicach 22-26 st C. Późnym latem i jesienią Turks i Caicos nawiedzają huragany i notowane są wówczas większe opady (szczególnie w sierpniu i we wrześniu), dlatego nie jest to dobry czas na odbycie podróży do Turks i Caicos.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
27
23
Luty
27
23
Marzec
28
24
Kwiecień
29
24
Maj
30
25
Czerwiec
31
27
Lipiec
32
28
Sierpień
32
29
Wrzesień
32
29
Październik
31
28
Listopad
29
28
Grudzień
27
26

Przed wyprawą nurkową na Turks i Caicos warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


W okolicach Turks i Caicos znajdują się absolutnie fantastyczne miejsca do nurkowania – obecnie nurków urzeka piękno rafy koralowej, która kiedyś była postrachem żeglarzy – stąd też dodatkowe atrakcje dla miłośników podwodnych spacerów w postaci wraków dawnych okrętów.

Safari po terytorium Turks i Caicos odbywa się od kwietnia do grudnia (w pozostałych miesiącach jacht odbywa rejs specjalny po Silver Bank w Dominikanie). Łódź wypływa z portu na wyspie Providenciales, zwanej też Provo. Rejs trwa od soboty do soboty.
Turks & Caicos Aggressor II odwiedza następujące rejony nurkowe:

French Cay

Double D – dwa masywy koralowe z mnogością życia morskiego; scorpion fish, eagle ray;
G-Spot – ściana z olbrzymimi gorgoniami i gąbkami;
Rock and Roll – gąbki, koralowce typu elkhorn i pillar; barakudy i homary; doskonały spot na nurkowania popołudniowe i nocne;
West Sand Spit – gorgonie, gąbki, koralowce pillar; rekiny, french angelfish, stingray, triggerfish;

Northwest Point

Black Coral Forest – ściana opadająca na głębokość 90 m, z co najmniej 5 gatunkami czarnych koralowców;
Shark Hotel – ściana z plateau; caribbean reaf shark, koralowce pillar;
The Crack – ostro zakręcająca ściana z pęknięciem, do którego można swobodnie wpłynąć; gąbki, ukwiały, żółwie, ławice ryb;
The Dome – zatopiona kopuła idealna na spektakularne nurkowania nocne!

West Caicos

Driveway – zróżnicowane nurkowisko, oferujące głębsze, piaskowe usypisko lub płytszy teren pokryty skupiskami koralowców; ukwiały niecałe 3 m pod wodą!
Gullies – podwodny wąwóz z gąbkami na krawędziach i ławicami ryb na szczytach ścian;
Rock Garden Interlude – ściana podzielona na sekcje ze skupiskami koralowców i piaszczystym szczytem; żółwie i scorpion fish;
The Anchor/Whiteface – wąwóz z XVII-wieczną kotwicą i olbrzymimi ukwiałami; doskonałe miejsce na nurkowania nocne z rekinami, homarami i ośmiornicami

SPRZĘT:

Pianka: 3mm – 5mm długa (w zależności od pory roku).

Zawory: DIN/INT.

Nurkowania odbywają się zazwyczaj z łodzi.

Nitroks: dostępny.

 

BEZPIECZEŃSTWO:

Ubezpiecznie: zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne, oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.

Komora dekompresyjna: komora dekompresyjna i zabezpieczenie medycyny nurkowej znajduje się w Providenciales.

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ