Wakatobi nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
  • Posiada reputację najlepszej rafy na świecie!
  • 400 gatunków koralowców i 700 gatunków ryb!
  • Gwarancja ryb pelagicznych!
  • Najbardziej dziewicze i kameralne miejsce Indonezji!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Wakatobi to archipelag wysp położony na południowy wschód od wyspy Sulawesi. Cały obszar, uznany za Narodowy Park Morski, został objęty planem konserwacji i ochrony ze względu na doskonale zachowaną rafę, ciągnącą się przez setki kilometrów. Miejsce szczyci się największą na świecie różnorodnością koralowców i obfitością zwierząt morskich: tysięcy gatunków ryb oraz dużych gatunków, takich jak wieloryby, rekiny, płaszczki, tuńczyki, barakudy, marliny. Rafa koralowa jest uznawana za jedną z najwspanialszych na świecie.

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje nie tylko na temat nurkowania, jakie warto poznać przed wyjazdem nurkowym na Wakatobi.


Park podwodny Wakatobi słynie z najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Znajduje się w głębinach morza Flores na południowy wschód od wyspy Sulawesi. W 2005 roku obszar ten znalazł się na liście UNESCO.

Wakatobi to ponad 20 zespołów raf i atoli, zamieszkanych przez tysiące egzotycznych gatunków zwierząt i roślin. Archipelag tworzą cztery duże wyspy (Wangi Wangi, Kaledupa, Tomia i Binongko) i kilka małych. Nazwę Wakatobi utworzono z pierwszych dwóch liter nazw czterech większych wysp.

W 2001 roku na wyspie Tomia powstał dwukilometrowy, prywatny pas startowy umożliwiający loty czarterowe.

W Wakatobi funkcjonuje dobrze rozwinięta baza nurkowa (Wakatobi Dive Resort). Jej założyciele i miejscowa gmina zawarli układ w sprawie zabezpieczenia i ochrony środowiska. Nazwano to programem współdziałania w celu ochrony rafy (Collaborative Reef Conservation Program). W 2005 r. uhonorowano bazę nagrodą PADI (Project Aware Environmental Award).

Warto wiedzieć

  • Czas lokalny: polski plus 6 godz.
  • Język: indonezyjski; inne języki: angielski, niderlandzki, jawajski, lokalne języki etniczne
  • Wiza/Paszport: Z dniem 10 czerwca 2015 r. zostały zniesione wizy dla obywateli Polski, udających się do Indonezji w celach turystycznych. Ruch bezwizowy możliwy jest jedynie na 5 międzynarodowych lotniskach (Soekarno Hatta - Jakarta, Ngurah Rai - Bali, Kualanamu - Medan, Juanda - Surabaya oraz Hang Nadim - Batam) oraz w 4 międzynarodowych portach morskich (Sri Bintan Pura - Tanjung Pinang, Batam Center - Batam, Sekupang - Batam oraz Tanjung Uban - Tanjung Uban). W w/w portach lotniczych i morskich obywatel Polski otrzyma bezpłatne zezwolenie na wjazd do Indonezji i 30-dniowy pobyt, który nie może zostać ani przedłużony, ani zamieniony na pozwolenie na pobyt stały. Nie ma możliwości otrzymania indonezyjskiej wizy na lądowej granicy między Timorem Wschodnim a Indonezją (Atambua). Przy dłuższych pobytach, przy celach wyjazdu innych niż turystyczny oraz w przypadku posiadania paszportu tymczasowego o wizę należy aplikować w Ambasadzie Indonezji w Warszawie. Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
  • Opłata lotniskowa: Podatek lotniskowy przy wyjeździe z Indonezji (nieujęty w cenie biletu) wynosi 100 tys. IDR w Dżakarcie i 150 tys. IDR na Bali. Należy pamiętać, by mieć taką kwotę w miejscowej walucie.
  • Elektryczność: W hotelach obowiązuje napięcie 220 V (50 Hz) i okrągłe, dwubolcowe wtyczki. Można jednak natrafić, zwłaszcza w odległych rejonach kraju, na sieć o napięciu 110 V. Przed skorzystaniem ze sprzętu elektrycznego należy sprawdzić rodzaj napięcia. Niektóre hotele udostępniają na żądanie wtyczki przejściowe.
  • Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia.

Przy planowaniu wyjazdu nurkowego na Wakatobi warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: Pogoda: zwykle ok. 30°C w dzień, nieco chłodniej wieczorami. Styczeń–marzec to okres, gdy niebo jest często pokryte chmurami i mogą się zdarzyć tropikalne burze. Morze jest jednak spokojne, a woda bardzo ciepła – 28-29°C. Kwiecień–czerwiec oraz wrzesień–grudzień to najlepsze okresy na wizyty w Wakatobi. Morze jest gładkie jak lustro, opady znikome, a widoczność dochodzi nawet do 45 metrów. Woda ma temperaturę ok. 29°C. Lipiec i sierpień to najsłabsze miesiące w Wakatobi. Morze bywa wzburzone, a widoczność spada. Jest to również najchłodniejsza pora roku. Woda ma temperaturę 26-27°C.

Temperatura wody: Temperatura wody oscyluje w granicach 25-30°C w ciągu roku.

Nurkowanie: Warunki nurkowe są doskonałe przez cały rok! Klimat jest bardziej suchy niż w innych częściach Indonezji, a ponadto archipelag otaczają wyspy i rafy. Najlepsza widoczność: między kwietniem i majem oraz wrześniem i listopadem. W lipcu i sierpniu na rafach pojawia się więcej zwierząt ze względu na obecność większej ilości planktonu. W czerwcu i lipcu wieją nieco silniejsze wiatry, dzięki czemu odczuwalna jest przyjemna bryza.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
31
27
Luty
31
27
Marzec
31
28
Kwiecień
30
28
Maj
30
27
Czerwiec
31
27
Lipiec
31
26
Sierpień
32
25
Wrzesień
33
26
Październik
33
26
Listopad
32
27
Grudzień
30
28

Przed wyprawą nurkową do Wakatobi warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Średnia temperatura wody: Temperatura wody waha się od 25 do 30°C w ciągu całego roku.

Prądy: zazwyczaj bardzo łagodne

Głębokość: 5-40 m

Warunki pogodowe przy powierzchni: spokojne

Widoczność: Na wyspach archipelagu nie występują rzeki, stąd deszcze nie mają wpływu na widoczność w wodzie. Na ogół jest więc doskonała – w granicach 20-60 m!

Obszar Wakatobi jest uznawany za jeden z najlepszych regionów na świecie pod względem nurkowania. Ponad 900 gatunków ryb i prawie 800 gatunków koralowców może usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagającego nurka. Oprócz nurkowania niezwykłą przyjemność daje snorkeling, oglądanie delfinów czy wielorybów.

Polecane miejsca nurkowe:

Coral Garden – nazwa może niezbyt pomysłowa, ale jest to bardzo ciekawe miejsce nurkowe. Już na wstępie drop off w towarzystwie prądów, by na ok. 11 metrach znaleźć się w misce o 40 m średnicy. Tam już wszystko jest spokojne, a gatunkom formacji koralowych nie widać końca! To jedno z najlepszych miejsc nurkowych w Wakatobi.

Cornucopia (Róg Obfitości) – nazwa nie pochodzi od atrakcyjnego mężczyzny dobrze prezentującego się w skafandrze, ale jest to odniesienie do stałego prądu, który dostarcza bogaty w składniki odżywcze plankton, oraz olśniewającej, różnokolorowej rafy i jej mieszkańców. To miejsce nurkowe posiada zróżnicowaną topografię – ściany, półki, nawisy. Kiedy prąd nie jest zbyt silny, można dryfować i ze spokojem obserować zmieniający się krajobraz niesamowitych twardych i miękkich koralowców, mieniących się w kolorze pomarańczowym, żółtym i fioletowym. Manty orlenie, płaszczki, rekiny! Ryby pelagiczne! Jak sobie poradzić z taką różnorodnością Rogu Obfitości? 😉

House Reef – 
powiadają, że jest to najlepsza rafa domowa na świecie. Koniki morskie, węgorze, krewetki, żółwie, orlenie, skorpeny, skrzydlice… Każdy, kto zanurkuje tu w ciągu dnia, wraca po zmroku, by skosztować eksplozji kolorów podczas nurkowania nocnego!

SPRZĘT:

Pianka: 3-5 mm

BEZPIECZEŃSTWO:

Nurkowanie dekompresyjne nie jest polecane.

Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się na Bali.

Obowiązuje zakaz używanie rękawic podczas nurkowania.

Nurkowanie w pojedynkę jest niedozwolone z wyjątkiem instruktorów.

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ