Sipadan nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
  • Doskonałe warunki nurkowe przez cały rok!
  • Raj dla nurków na wszystkich poziomach zaawansowania!
  • Sipadan – klejnot podwodnego świata!
  • Mabul i Kapalai – jedne z najlepszych miejsc do muck i macro diving!
ZAPYTAJ O OFERTĘ
Malezja jest interesującym krajem, niezależnie od tego, gdzie się wybierzecie. Jednak dla nas, nurków, jedynym godnym celem uwagi jest Borneo. Ośrodki nurkowe: Mabul, Kapalai biją większość świata na głowę! Są tu duże ryby, małe ryby, jeszcze więcej małych ryb, cudowne miejsca i przyjaźni ludzie. Opisany region może się poszczycić ofertą z najwyższej półki. Każdy wyspiarski kurort zapewnia niepowtarzalne warunki do nurkowania, tak więc wybór powinniście uzależnić od tego, co chcecie zobaczyć.
Sipadan, legenda wśród nurków z całego świata, to jedno z nielicznych miejsc nurkowych, o których każdy słyszał i każdy chce tu nurkować. Ciemnozielona wyspa, otulona pasmem śnieżnobiałej plaży i otoczona nieskazitelnym, turkusowym morzem jest największą atrakcją nurkową regionu (od kilku lat zamknięto na niej ośrodki hotelarskie – możliwe jest tylko nurkowanie przy zakwaterowaniu w ośrodkach: Mabul czy Kapalai). Jeśli lubicie duże zwierzęta, całoroczne nurkowanie w okolicach Sipadanu jest właśnie dla Was! Żółwie, barakudy, rekiny, tropikalne ryby…
Mabul znana jest jako miejsce, gdzie żyją małe i malutkie stworzenia morskie. To stosunkowo spora wyspa położona na skraju szelfu kontynentalnego, która może się pochwalić jedną wsią i kilkoma kurortami.
Kapalai – jest tu uroczo, romantycznie i ekologicznie. Kapalai to wybudowany na palach kompleks drewnianych pawilonów otaczających przypominającą akwarium lagunę.
Ośrodki Mabul i Kapalai czynne są cały rok! Z uwagi na słabe prądy odpowiednie są także dla nurków początkujących.

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje, jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową na Sipadan, Kapalai i Mabul.


Malezja ma powierzchnię nieco większą niż Polska. Różnica między tymi dwoma krajami to obszar wielkości mniej więcej województwa podkarpackiego.
Malezję zamieszkują Malajowie, Chińczycy, Hindusi i kilka innych grup etnicznych, a wyznawane religie to islam, buddyzm, hinduizm i chrześcijaństwo, z przewagą tego pierwszego. Surowe prawo szariatu dotyczy jednak tylko muzułmańskiej części obywateli (np. za picie piwa w miejscu publicznym muzułmanin może zostać skazany na karę chłosty!). Dla turystów kraj jest niezwykle atrakcyjny, a mieszkańcy przyjaźni. Mieszanka etniczna ludów Azji, poddana wpływom europejskim w czasach kolonialnych, stanowi wyjątkowe dziedzictwo kulturowe. Wynikiem tego jest też niesamowicie smaczna kuchnia!
W Malezji znajduje się Polonia! Nie odgrywa ona znaczącej roli w społeczeństwie tego kraju (liczy zaledwie około 100 osób), ale jest widoczna ze względu na odrębność kulturową i pielęgnowanie tradycji (koncerty chopinowskie, występy zespołów ludowych). Obecność Polaków w tym rejonie sięga II wojny światowej i początków państwowości Malezji.
Malezja leży częściowo na Półwyspie Malajskim, a częściowo na Borneo.
Borneo to trzecia co do wielkości wyspa na świecie, po Grenlandii i Nowej Gwinei, a przed Madagaskarem, Ziemią Baffina i Sumatrą. Jej obszar podzielony jest między trzy państwa: Malezję (posiada ona czwartą część wyspy), Indonezję i malutki sułtanat Brunei. Powierzchnia wyspy pomieściłaby dwie Polski!
Na Borneo znajduje się najstarszy na świecie las deszczowy („Serce Borneo”) oraz prawdopodobnie najmłodszy na świecie masyw granitowy ze szczytem Kinabalu (4101 m n.p.m.), który jest świętą górą dla miejscowych plemion – według legend przebywają tam duchy przodków. O tym, jak ważne miejsce w kulturze rdzennej ludności zajmuje góra, świadczy fakt, że w latach 60. XX w. przemianowano nazwę stolicy tego regionu (czyli stanu Sabah) z Jesselton na Kota Kinabalu, co oznacza po prostu „Miasto Kinabalu”; samo „Kinabalu” znaczy z kolei „uświęcone miejsce zmarłych”.
Na Borneo żyje plemię Iban, które niegdyś słynęło jako „łowcy głów”. Dziś tubylcy bardzo serdecznie witają turystów. 🙂
Park Narodowy Kinabalu, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, warto odwiedzić w kwietniu bądź maju, kiedy kwitnie tam kwiat jednej nocy – niezwykle rzadka orchidea zwana „złotem Kinabalu”. Na Borneo znajdziemy też raflezję – roślinę-pasożyta o największym kwiecie świata (o średnicy dochodzącej do 1 m!), który niestety pachnie jak zgniłe mięso i również nieco je przypomina z wyglądu…
Borneo słynie jako sanktuarium orangutanów, ale żyje tu także wiele gatunków endemicznych (np. badia – tajemniczy kot z Borneo), w tym zagrożonych wyginięciem (np. pantera sundajska, słoń karłowaty, nosacz). Z kolei makakom nic nie zagraża – małpki te nie boją się ludzi, chodzą w kilkuosobowych gangach i namiętnie okradają turystów z niebacznie pozostawionego bez opieki dobytku!
Sipadan to jedyna w Malezji wyspa oceaniczna. Pozostałe wyspy tego kraju (tzw. kontynentalne) leżą na szelfie, czyli na przedłużeniu kontynentu znajdującym się pod wodą, a jedynie Sipadan wyrasta bezpośrednio z dna morza, które u jej podnóża ma głębokość 600 m. Wyspa powstała na nieczynnym wulkanie, który zaczął obrastać koralowcami. Trwało to tysiące lat… Powierzchnia Sipadan (chodzi o część ponad linią wody) wynosi zaledwie 0,15 km2.
Wyspę Mabul, oprócz sezonowych turystów, zamieszkują rybacy oraz pracownicy ośrodków wypoczynkowych wraz z rodzinami. Niewielka powierzchnia wysepki (którą można obejść w niecałą godzinę!), porośnięta niegdyś tropikalnym lasem, została przekształcona w plantację kokosową. Niemal każda palma posiada numer oraz właściciela, który o nią dba i zbiera z niej kokosy. 🙂
Layang Layang (zwana też Swallow Reef – Jaskółczą Rafą) należy do archipelagu Wysp Spratly. Prawa do jej terytorium, oprócz Malezji, roszczą sobie również Chiny, Tajwan i Wietnam, ale tylko Malezja utrzymuje tu bazę wojskową. Obszar sporny obejmuje właściwie cały archipelag, na który składa się łącznie około 750 wysp, wysepek, raf i atoli; w sporze terytorialnym biorą też udział Filipiny i Brunei (ale nie o Layang Layang).

Warto wiedzieć

  • Czas lokalny: W stosunku do Polski (czas środkowoeuropejski) różnica wynosi +7 godzin. Lot z Polski trwa ok. 20 godzin.
  • Język: malajski (używane są też: angielski – dość powszechnie, chiński i tamilski)
  • Wiza/Paszport: Przy pobytach nie dłuższych niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przypadku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji.
  • Zdrowie: Obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski nie obowiązują. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Lecznictwo państwowe jest tanie, ale poziom usług niski. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie. W Kuala Lumpur skutecznie leczy się prawie wszystkie choroby. Woda z kranu nie nadaje się do picia, należy spożywać tylko butelkowaną. Jedzenie, także to sprzedawane na ulicy, jest smaczne i bezpieczne. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego oraz stosowanie profilaktyki antymalarycznej.
  • Elektryczność: W sieci płynie prąd o napięciu 220-240 V i częstotliwości 50 Hz. Stosowane są gniazdka z trzema kwadratowymi otworami (tak jak w Wielkiej Brytanii).
  • Dodatkowo: W przeciwieństwie do innych krajów azjatyckich, w Malezji raczej nie trzeba się targować przy zakupie artykułów codziennego użytku. Jest to jednak obowiązkowe, gdy kupuje się pamiątki, antyki i inne artykuły poszukiwane przez turystów, nawet jeśli mają wywieszkę z ceną. Ceny przejazdów są ustalone, trzeba jednak prowadzić negocjacje z właścicielami riksz motorowych (trishaw) i taksówek, które nie mają taksometrów, zarówno podczas kursów po mieście, jak i wynajmowaniu samochodu na dłuższą trasę. Napiwki należą do rzadkości. Bezpieczeństwo: Malezja jest stosunkowo bezpiecznym krajem, choć kradzieże kobiecych torebek przez motocyklistów stały się plagą większych miast – z tego względu paszport (jedyny akceptowany w Azji dowód tożsamości) najlepiej nosić pod ubraniem przy ciele. Malezja to kraj muzułmański i choć szariat obowiązuje tylko muzułmanów, zaleca się przestrzeganie miejscowych norm obyczajowych. Przemyt i posiadanie narkotyków oraz broni karane są śmiercią!

Przy planowaniu wyjazdu nurkowego na Sipadan, Kapalai i Mabul warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: Malezja leży w strefie klimatu równikowego, a cykliczne monsuny mają znaczący wpływ na pogodę, określając porę bardziej suchą i bardziej deszczową, ale bez zdecydowanego podziału, ponieważ przelotne deszcze mogą się zdarzyć każdego dnia. Przez cały rok utrzymują się wysokie temperatury o niewielkiej amplitudzie (od 21 w nocy do 32°C w dzień) i duża wilgotność powietrza, przy czym wschodnia część kraju (w tym wyspa Borneo) jest cieplejsza niż zachodnia, panuje tu klimat zdecydowanie tropikalny. Rozkład pór roku różni się w zależności od części kraju. Wzmożone opady występują we wschodniej części Półwyspu Malajskiego i na Borneo od października do lutego, z kolei na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego należy liczyć się z mocniejszymi opadami w kwietniu i maju oraz w październiku i listopadzie.

Temperatura wody: W porze suchej: 29°C, w porze deszczowej: 26-27°C.

Nurkowanie: Najlepsze na wyjazd są miesiące pory suchej (od kwietnia do listopada), ale nurkować na Borneo można praktycznie przez cały rok! Ciepła woda i nieliczne prądy stanowią doskonałe warunki zwłaszcza dla początkujących nurków.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
29
28
Luty
29
28
Marzec
30
29
Kwiecień
30
29
Maj
31
30
Czerwiec
30
30
Lipiec
29
29
Sierpień
30
29
Wrzesień
30
29
Październik
30
29
Listopad
30
29
Grudzień
29
29

Przed wyprawą nurkową na Sipadan, Kapalai i Mabul warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Widoczność: pod koniec pory suchej (wrzesień-listopad) może przekroczyć 30 m; okresy silnych deszczy powodują wzmożony rozrost alg, przez co widoczność spada do około 15 m; na nurkowiskach typu muck generalnie mniejsza (do 15 m).
Głębokość: zarówno rekreacyjna (do 40 m), jak i techniczna; na samej wyspie Sipadan obowiązuje zakaz nurkowania poniżej 40 m.
Średnia temperatura wody: 26–29°C
Prądy: nieliczne i przeważnie niezbyt silne, ale niektóre miejsca zaklasyfikowane bywają jako drift dive (zwłaszcza wokół wyspy Sipadan).
Warunki przy powierzchni: korzystne, jakkolwiek zdarzają się silne wiatry i fale utrudniające zejście pod wodę.

POLECANE MIEJSCA NURKOWE:

SIPADAN – malutka wyspa, skupiająca prawdziwe bogactwo podwodnego świata; jedno z tych miejsc, gdzie każdy chce choć raz w życiu zanurkować. Wyrasta na nieczynnym wulkanie prosto z dna morskiego o głębokości 600 m. Jej nurkowiska to między innymi:
  • South Point – piękne ściany, żółwie, rekiny młoty i kosogony, wielkie ławice ryb, często manty;
  • Barracuda Point – żółwie, rekiny, lucjany, bannerfish, ostroboki i oczywiście barakudy, których olbrzymie ławice tworzą podwodne tornada i zdolne są przesłonić słońce!
  • Turte Cavern (Grota Żółwi) i jej część: Turtle Tomb (Grobowiec Żółwi) – rozgałęziona grota, której dno pokrywają szkielety zbłąkanych żółwi; tylko dla zaawansowanych i bardzo doświadczonych nurków!
  • Turtle Patch – żółwie, żarłacze białopłetwe, papugoryby i wspaniałe formacje koralowców; spokojne nurkowisko rafowe, idealne dla początkujących nurków;
  • Staghorn Crest – koralowy ogród na płyciźnie w sąsiedztwie plateau; wspaniałe miejsce dla podwodnych fotografów makro, ale z powodu silnych prądów dostępne tylko dla AOWD;
  • Hanging Gardens – piękna ściana z twardymi i miękkimi koralowcami, gorgoniami i gąbkami, wokół których pływają chmary kolorowych ryb oraz żółwie i rekiny rafowe w wielkich ilościach; doskonałe miejsce dla podwodnych fotografów, a także dla fanów snorklowania;
  • Whitetip Avenue – nurkowisko znane z rekinów, mant i żółwi, a także z gorgonii i unikalnych czarnych koralowców; poniżej 30 m bardziej doświadczeni nurkowe spotkają żarłacze białopłetwe i szare.
MABUL – wysepka długo pozostająca w cieniu Sipadan, ale doceniona ostatnimi czasy ze względu na niesamowite bogactwo podwodnego świata makro; łatwe, bajecznie bogate nurkowisko dla początkujących (przeważnie od 5 do 20 m). To właśnie tutaj istnieje szansa na spotkanie ośmiornicy mimicznej – o ile oczywiście nie upodobni się kształtem do innego gatunku, by zmylić nasz wzrok. 😉 Warte uwagi są następujące spoty nurkowe:
  • Froggy Lair – można wskazać to miejsce palcem i powiedzieć: o, to właśnie TO nurkowisko na wyspie Mabul, to idealne dla podwodnych fotografów makro i dla wielbicieli małych morskich stworzeń o najdziwniejszych kształtach; spotkamy tu przeróżne ślimaki nagoskrzelne, żabnice we wszystkich kolorach tęczy, czasem ryby promieniopłetwe, a gdy dopisze nam szczęście – mątwy z gatunku flamboyant!
  • Seaventure Platform – unikalne nurkowisko pod starą platformą wiertniczą, przekształconą w hotel; pod wodą na metalicznej konstrukcji można znaleźć ślimaki nagoskrzelne, żabnice, crocodile fish, stonefish, mureny i wiele innych drobnych stworzeń; idealne miejsce na nurkowanie nocne!
  • Eel Garden – piaszczyste dno opadające na głębokość 20 m, pełne rybek węgorzokształtnych, które „wyrastają” ze swoich norek jak kwiaty w ogrodzie; są tu również żabnice, ustonogi, mureny wstążkowe, batfish i wiele innych żyjątek; to również wspaniałe nurkowisko nocne;
  • Crocodile Avenue – piaszczyste zbocze z formacjami skalnymi; spotkamy koniki morskie, rzadkie gatunki crocodile fish, ryby promieniopłetwe i żmijakowate;
  • Lobster Wall – ściana z pęknięciami, w których lubią chować się homary; zobaczymy też błazenki, ryby promieniopłetwe, stonefish, koniki morskie i rogatnice; na 40 metrach znajduje się grota pełna morskiego życia; nurkowisko przeznaczone dla AOWD.
KAPALAI – druga po Mabul wyspa oferująca wspaniały świat makro oraz płytkie, spokojne, łatwo dostępne nurkowiska, idealne dla początkujących nurków, chociaż ci bardziej zaawansowani też znajdą tu wiele ciekawych miejsc. Nurkowiska:
  • The Jetty (znane też jako House Reef albo Check Point) – sztuczna rafa utworzona z zatopionych specjalnie starych łodzi rybackich; pełno tutaj ślimaków nagoskrzelnych, błazenków, orangutan crabów, skorupiaków, żabnic, skrzydlic i muren, a nawet można spotkać ławice większych ryb, np. lucjanów;
  • Mandarin Valley – łagodne, koralowe zbocze i kolejna wspaniała miejscówka dla podwodnych fotografów; atrakcję tego nurkowiska stanowią ryby promieniopłetwe i żabnice, ale przede wszystkim miejsce znane jest z mandarynów i ich nocnych rytuałów godowych!
  • Spotted Ray Channel – piaszczyste zbocze schodzące na głębokość 14 m; spotka się tutaj całą gamę gatunków: ślimaki nagoskrzelne, ryby babkowate, skorpeny, ryby motyle, crocodile fish, żabnice, skrzydlice, ryby promieniopłetwe, wargaczowce, jak również wiele twardych i miękkich koralowców – ale najwięcej jest płaszczek zagrzebanych w piasku!
  • Mid Reef – spotka się tutaj niemal wszystkie gatunki Kapalai wymienione powyżej. 😉 Kolejne wspaniałe miejsce do robienia zdjęć, choć z silniejszym prądem niż inne nurkowiska wokół tej wyspy.

Niezbędnik


SPRZĘT:

Pianka: 3–5 mm
Zawory: DIN/INT
BEZPIECZEŃSTWO
Ubezpieczenie: Zaleca się pełne ubezpieczenie medyczne oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.
Komora dekompresyjna: Najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w mieście Semporna na Borneo.
Nurkowanie: Nurkowania odbywają się zarówno z łodzi motorowej, jak i z brzegu.

Lista wypraw w tym kierunku:

  • Data: 09.10.2024 - 23.10.2024

    Borneo & Sipadan

    Zapraszamy na nurkowo – krajoznawczą wyprawę na Borneo! Sipadan, legenda wśród nurków z całego świata, to jedno z nielicznych miejsc, o których każdy słyszał i każdy chce odwiedzić. Ciemnozielona, okrągła wyspa, otulona pasmem śnieżnobiałej plaży i otoczona nieskazitelnym turkusowym morzem…...
    3.400,00 €+ 6.990,00 PLN
    SPRAWDŹ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ