Bogactwo podwodnego świata

Malownicze ośrodki nurkowe nad wodą

Ławice ryb...

Przepiękna rafa

Prawdziwe cuda natury

Poznaj świat orangutanów

Dziewicza rzeka Kinabatangan

Malezja

ponieważ:

Kraj zróżnicowany etnicznie, w którym żyją przyjaźni dla turystów ludzie!

Sipadan – wysepka, którą każdy nurek chce odwiedzić choć raz w życiu!

Mabul i Kapalai – raj dla nurków i fotografów makro!

Layang Layang – królestwo rekinów młotów!

Widziałem miejsca takie jak Sipadan 45 lat temu, a potem już nie. I teraz ponownie znajdujemy nietknięte dzieło sztuki...
Jacques Cousteau
 
 

Nurkowanie w Malezji

 
Nurkować w Malezji można zarówno na Półwyspie Malajskim, jak i na wyspie Borneo, jednak wyspa bez dwóch zdań zostawia półwysep daleko w tyle: spotkamy tu niemal każdego przedstawiciela fauny i flory Indo-Pacyfiku. Woda jest ciepła przez cały rok, widoczność zmienna, ale w najlepszym okresie sięga powyżej 30 m, prądy zwykle niewielkie. Borneo to opcja all inclusive ;) – oferuje świat makro, piękne rafy, gatunki pelagiczne, wraki, jest nawet podwodna grota. Nurkować można zarówno rekreacyjnie, jak i technicznie; zarówno początkujący, jak i weterani znajdą coś dla siebie.
 
 

Sipadan, Kapalai i Mabul

To trzy urocze wysepki, leżące tuż przy północno-wschodnim wybrzeżu Bornego, otoczone wodami morza Celebes. Różnią się pochodzeniem – Kapalai i Mabul to wyspy kontynentalne, a Sipadan – oceaniczna. Z tego też powodu oferowane przez nie atrakcje nurkowe są zupełnie innego rodzaju.
 
Sipadan wynurza się prosto z dna morskiego i jest właściwie słupem rafy koralowej, która przez tysiące lat obrastała nieczynny wulkan. Oferuje przepiękne ściany pokryte koralowcami, wokół których pływają ławice ryb wszystkich kolorów i kształtów. Naliczono tu tysiące gatunków... Z tych większych zobaczymy rekiny, barakudy, manty i przede wszystkim żółwie. To właśnie tutaj znajduje się tajemniczy Grobowiec Żółwi... i to właśnie tutaj każdy nurek chce zanurkować choć raz w życiu!
 
Mabul i Kapalai leżą na rozległych płyciznach. Łagodnie opadające piaszczyste dno stanowi dom dla małych i jeszcze mniejszych morskich żyjątek. Tutaj rafa koralowa jest mniej okazała, ale za to bogactwo miniaturowych gatunków rekompensuje wszystko. Świat makro powala na kolana! Koniki morskie, mureny, ślimaki, skorupiaki, żabnice, skorpeny, mandaryny, a jeśli mamy szczęście, to także ośmiornice mimiczne i mątwy. Oczywiście znajdziemy tu także bardziej "rafowe" miejsca – obrośniętą koralowcem starą platformę wiertniczą czy sztuczną rafę utworzoną z zatopionych starych łodzi rybackich. Nie zapomnijcie aparatów i kamer!
 
 

Layang Layang

Jest to oceaniczny atol na Morzu Południowochińskim, utworzony z połączonych raf, otoczony bardzo głęboką wodą, położony po przeciwnej stronie Borneo w stosunku do wysp Sipadan, Kapalai i Mabul i już nie tak blisko, bo aż 300 km od brzegu, licząc od Kota Kinabalu. Odosobnienie i związany z nim brak połowów, brak zanieczyszczeń, brak wzmożonego ruchu turystycznego powodują, że rafa wciąż jest dzika i nietknięta. Znajdziemy tu bogactwo gatunków pelagicznych, ale celem wypraw do tego rejonu stał się przede wszystkim rekin młot!
 

To może także Ciebie zainteresować

Layang Layang

Wysepka z turkusową laguną, otoczona głębią morza!

Stana rekinów młotów w kwietniu i maju!

Żółwie, rekiny rafowe i ławice ryb pelagicznych przez cały sezon!

Raj dla podwodnych fotografów!

Sipadan, Kapalai, Mabul

Doskonałe warunki nurkowe przez cały rok!

Raj dla nurków na wszystkich poziomach zaawansowania!

Sipadan – klejnot podwodnego świata!

Mabul i Kapalai – jedne z najlepszych miejsc do muck i macro diving!

Nasze najbliższe wyprawy

Egipt - Dalekie Południe - wyprawa NURKOWO-KITESURFING'owa dla aktywnych

Egipt - Dalekie Południe - wyprawa nurkowo-kite'owa dla aktywnych
Data: 06.10.2018
4189.00 PLN

Egipt - Wadi Lahami - nurkowa oaza południowego Egiptu

Wyjazd na najpiękniejsze, najbardziej dziewicze miejsce Egiptu, położone 80km od Sudanu - magiczne Wadi Lahami.
Data: 13.10.2018
4649.00 PLN

Egipt - Marsa Nakari - Nielimitowane nurkowania w oazie południowego Egiptu

Wyjazd na dziewicze południe Egiptu - Marsa Nakari !
Data: 20.10.2018
4149.00 PLN

Meksyk - Mega „dive trip” do Meksyku

Spełnij nurkowe marzenie i zanurkuj w cenotach!
Data: 30.10.2018
13249.00 PLN