Komodo nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
  • Najlepsze nurkowania w Azji
  • Ogromne bogactwo podmorskiej flory i fauny
  • Dla miłośników wielkich ryb oraz nurkowań makro
  • Kraina wulkanów i lasów deszczowych
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Zapraszamy na safari nurkowe po najbardziej urokliwych zakątkach Parku Morskiego Komodo! Na pokładzie łodzi panuje niezobowiązująca i bardzo klimatyczna atmosfera. Podczas 8 dni pokażemy Wam fascynujący świat, na który składają się przepiękne plaże, potężne wulkany, maleńkie wioski ukryte w dżungli i serdecznie nastawieni mieszkańcy. Komodo to także nieskażony i nieodkryty raj dla płetwonurków – na tym obszarze mieszają się wody dwóch bardzo różnych ekosystemów co przejawia się w ogromnym bogactwie podmorskiej flory i fauny. PM Komodo należy do tzw. Koralowego Trójkąta, regionu o najwyższej podwodnej bioróżnorodności na świecie. Tutejsze wody aż roją się od rekinów rafowych, olbrzymich mant, kałamarnic, a także koników morskich, ślimaków nagoskrzelnych oraz wielu ryb, takich jak napoleony, tuńczyki, barakudy, graniki, karanksy, żabnice… W trakcie wyjazdu odwiedzicie wyspę Rincę, gdzie na własne oczy zobaczycie legendarne smoki z Komodo – warany, dopłyniemy w okolice wulkanu Sangeang, odwiedzimy lokalną wioskę, popływamy kajakami w spokojnych lagunach wzdłuż wybrzeża namorzynowego…. Odwiedzimy magiczną wyspę Bali, na której zrelaksujemy się w klimatycznym resorcie oraz zwiedzimy kilka jej największych atrakcji. Zapraszamy serdecznie na wyjazdy pod hasłem: Woda, Warany, Wulkany…!

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje nie tylko na temat nurkowania na Komodo, jakie warto poznać przed wyjazdem.


Indonezja, kraj ponad 18 tysięcy wysp, to nie tylko popularna Bali ze swymi tropikalnymi plażami i tłumami turystów. Kraj „odwróconej polskiej flagi” ma do zaoferowania znacznie więcej, jak choćby Flores. Ta wyspa, dwa razy większa od swej najsławniejszej indonezyjskiej koleżanki, słynie z kolorowych plaż, czynnych i wygasłych wulkanów, plantacji pysznych owoców i przypraw, rdzennej ludności Nghada i jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia safari nurkowego czy poszukiwań smoka z Komodo.

Park Narodowy Komodo leży w południowo-wschodniej Indonezji pomiędzy wyspami Sumbawa i Flores. W skład parku wchodzą wyspy Komodo, Padar  i Rinca, największe na terenie parku oraz wiele innych, mniejszych wysp oraz otaczające je morze. Park zajmuje obszar 187.500 hektarów (112.500 ha morza i 75.000 ha wysp). Został ustanowiony w 1980 roku a w 1991 wpisany na listę światowego Dziedzictwa Unesco.

Nurkowanie w Parku Narodowym Komodo jest szczególne. Cieśnina między wyspami Rinca i Komodo tworzy przejście pomiędzy dwoma oceanami, Oceanem Indyjskim na południu i Pacyfikiem (morze Flores) na północy. Dzięki stałemu mieszaniu się ciepłych tropikalnych wód z północy z chłodniejszymi z południa Komodo to unikalny ekosystem z niezwykle bogatą florą i fauną.

Przynajmniej 253 gatunków twardych rafotwórczych korali tworzy rafę w parku. Liczba gatunków ryb szacowana jest na ponad 1000. Wśród nich liczne są rekiny rafowe, widywane są także rekiny wielorybie migrujące przez teren parku. Manty są często spotykane na całym obszarze parku. W niektórych miejscach spotkanie z nimi jest niemal pewne. W okresie od września do grudnia tworzą grupy, czasem ogromne, sięgające 50 sztuk.
Żyją tu tez morskie ssaki: dugongi, spokrewnione bliżej ze słoniami lądowymi niż z innymi ssakami morskimi, delfiny i wieloryby – łącznie 18 gatunków. Gady reprezentowane są przez żółwie – 2 gatunki i węże morskie. Nurkowiska na południu regionu słynne są ze swojego świata bezkręgowców.

Temperatura wody bardzo różni się w zaleznoci od miejsca: na północy rejonu waha się od 25 do 29 oC a na południu od 22 do 28oC. .

Zazwyczaj jest bardzo dobra widoczność, może osiągać 30 m. Czasem występuje słaba widocznoć spowodowana ogromną ilocią planktonu. Za to rekompensowane jest to niezwykłym bogactwem i róznorodnością życia morskiego jako że plankton stanowi pożywienie przyciągające liczne grupy zwierząt będące z kolei pożywieniem dla innych zwierząt.
Obszar parku charakteryzuje się silnymi prądami związanymi z wąską cieśniną pomiędzy wyspami Rinca i Komodo. Mogą osiągać do 8 węzłów.

To tutaj nurkowie mają okazję spotkać niezwykłe stworzenie! Po polsku samogłów, po łacinie Mola mola, po angielsku ocean sunfish, czyli oceaniczna ryba słoneczna – to ryba, która wygląda, jakby natura obdarzyła ją tylko głową. Co ciekawe, ta zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa największa kostnoszkieletowa ryba na Ziemi, ważąca 2,5 tony i mierząca nawet 3 m, posiada mózg wielkości orzeszka (zaledwie 4 gramy)! Jak sama nazwa wskazuje, ryba słoneczna uwielbia pływać po powierzchni oceanu i wygrzewać się na słońcu. Nazwa „Mola mola” wywodzi się z okrągłego, dziwnego kształtu ryby i oznacza „kamień młyński”. Samogłów to także prawdopodobnie najbardziej płodna ryba świata. Przeciętnej wielkości samica składa około 300 milionów jajeczek!

Smoki z Komodo budzą wielkie zainteresowanie nie tylko z racji swojego wyglądu. Warany to największe drapieżniki na indonezyjskich wyspach Komodo, Flores, Rintja (Rinca), Padar. Dorosłe mogą osiągnąć nawet 3 metry długości i  wagę 70 kilogramów. Polując na większe od siebie zwierzęta potrafią dogonić i zabić jelenia i dzika, a nawet zwierzę wielkości bawoła.Ich ślina jest toksyczna – ugryzione przez smoka z Komodo zwierzę umiera w czasie od kilku godzin do kilku dni. Żywią się też mięczakami, ptakami, gadami i skorupiakami i niestety swoimi mniejszymi pobratymcami. Mogą biegać z prędkością 20 km/h, nurkować na głębokość 4,5 m i wspinać się na drzewa. Padlinę wyczują z odległości kilku kilometrów, w czym pomaga im znakomity węch. Mają też świetny wzrok: widzą w kolorach i na odległość 300 m.

Flaga narodowa Indonezji jest niemal identyczna z flagą Polski. Ma ten sam wzór i barwy: białe i czerwone. Różni się tylko kolejnością kolorów na pasach.

Warto wiedzieć

  • Czas lokalny: polski plus 6 godz.
  • Język: indonezyjski; inne języki: angielski, niderlandzki, jawajski, lokalne języki etniczne
  • Wiza/Paszport: Z dniem 10 czerwca 2015 r. zostały zniesione wizy dla obywateli Polski, udających się do Indonezji w celach turystycznych. Ruch bezwizowy możliwy jest jedynie na 5 międzynarodowych lotniskach (Soekarno Hatta - Jakarta, Ngurah Rai - Bali, Kualanamu - Medan, Juanda - Surabaya oraz Hang Nadim - Batam) oraz w 4 międzynarodowych portach morskich (Sri Bintan Pura - Tanjung Pinang, Batam Center - Batam, Sekupang - Batam oraz Tanjung Uban - Tanjung Uban). W w/w portach lotniczych i morskich obywatel Polski otrzyma bezpłatne zezwolenie na wjazd do Indonezji i 30-dniowy pobyt, który nie może zostać ani przedłużony, ani zamieniony na pozwolenie na pobyt stały. Nie ma możliwości otrzymania indonezyjskiej wizy na lądowej granicy między Timorem Wschodnim a Indonezją (Atambua). Przy dłuższych pobytach, przy celach wyjazdu innych niż turystyczny oraz w przypadku posiadania paszportu tymczasowego o wizę należy aplikować w Ambasadzie Indonezji w Warszawie. Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
  • Opłata lotniskowa: Podatek lotniskowy przy wyjeździe z Indonezji (nieujęty w cenie biletu) wynosi 100 tys. IDR w Dżakarcie i 150 tys. IDR na Bali. Należy pamiętać, by mieć taką kwotę w miejscowej walucie.
  • Elektryczność: W hotelach obowiązuje napięcie 220 V (50 Hz) i okrągłe, dwubolcowe wtyczki. Można jednak natrafić, zwłaszcza w odległych rejonach kraju, na sieć o napięciu 110 V. Przed skorzystaniem ze sprzętu elektrycznego należy sprawdzić rodzaj napięcia. Niektóre hotele udostępniają na żądanie wtyczki przejściowe.
  • Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia.

Przy planowaniu wyjazdu nurkowego na Komodo warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: Pory roku wyznaczane są przez wiatry i dzielą rok na porę suchą i deszczową. Deszcze to przede wszystkim ulewy, po których zaraz wychodzi słońce. Klimat Komodo jest suchy i gorący przez większość roku z krótką porą deszczową w styczniu i lutym. Między listopadem a lutym wieje północno-zachodni monsun a od kwietnia do października wieją suche wiatry znad Australii.

Temperatura wody: Temperatura wody bardzo różni się w zależności od miejsca: na północy rejonu waha się od 25 do 29°C a na południu od 22 do 28°C .

Nurkowanie Komodo: Na Komodo nurkować można przez cały rok, a najlepsze warunki do nurkowania panują pomiędzy majem a listopadem. Jeśli chcesz zobaczyć słyną Mola mola, rekiny i inne gatunki pelagiczne, rekomendujemy przyjazd pomiędzy czerwcem a wrześniem. Unikaj pory deszczowej między styczniem a marcem.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
29
30
Luty
30
30
Marzec
29
30
Kwiecień
30
30
Maj
30
29
Czerwiec
30
28
Lipiec
31
27
Sierpień
32
27
Wrzesień
32
28
Październik
35
30
Listopad
36
31
Grudzień
34
31

Przed wyprawą nurkową na Komodo warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Widoczność:  W porze suchej możemy się cieszyć widocznością rzędu 25–35+ metrów. Na północy woda jest bardzo przejrzysta. Na południu widoczność potrafi spaść do 10m; rekompensowane jest to niezwykłym bogactwem i róznorodnością życia morskiego, jako że plankton stanowi pożywienie przyciągające liczne grupy zwierząt, będące z kolei pożywieniem dla innych zwierząt.

Średnia temperatura wody: 27°C.

Silne prądy: Obszar parku charakteryzuje się silnymi prądami związanymi z wąską cieśniną pomiędzy wyspami Rinca i Komodo. Mogą osiągać do 8 węzłów.

To właśnie rejsy nurkowe pozwalają najpełniej korzystać z uroków Parku Narodowego Komodo. Park wpisany został w 1991 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i odznacza się nieprawdopodobną różnorodnością – ponad 260 gatunków korali, 70 gatunków gąbek, mięczaków, szkarłupni i skorupiaków, ponad 1000 gatunków ryb, morskich gadów i ssaków. Wody roją się od rekinów rafowych, mant, kałamarnic, a także koników morskich, ślimaków nagoskrzelnych oraz wielu ryb, takich jak napoleony, graniki, karanksy i żabnice. Nurkowanie tu jest różne – od płytkich nurkowań muck, opadających raf i ciemnego piasku wulkanicznego, do podwodnych szczytów i stromych ścian. Prądy mogą być silne, ale zarazem przynoszą to, co najbardziej zachwycające.

Niezbędnik


SPRZĘT:

Pianka: 3 mm

Zawory do butli: DIN/INT

Haki do raf: mile widziane i bardzo przydatne!

 

BEZPIECZEŃSTWO:

Odprawa: Przed każdym nurkowaniem prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym.

Komora dekompresyjna: Najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w mieście Denpasar.

Nurkowanie: Zasada nurkowania z mantami jest jedna – każda próba podpłynięcia do manty może zakończyć się wystraszeniem całego stada.

Lista wypraw w tym kierunku:

  • Data: 20.10.2024 - 01.11.2024

    KOMODO – KRAINA SMOKÓW

    Zapraszamy na safari nurkowe po najbardziej urokliwych zakątkach Parku Morskiego Komodo! Na pokładzie łodzi panuje niezobowiązująca i bardzo klimatyczna atmosfera. Komodo to nieskażony i nieodkryty raj dla płetwonurków – na tym obszarze mieszają się wody dwóch bardzo różnych ekosystemów co...
    3750 USD + 6700 PLN
    SPRAWDŹ
  • Data: 06.11.2024 - 17.11.2024

    KOMODO – KRAINA SMOKÓW…czy to Jawa jest czy sen?

    Zapraszamy na safari nurkowe po najbardziej urokliwych zakątkach Parku Morskiego Komodo! Na pokładzie łodzi panuje niezobowiązująca i bardzo klimatyczna atmosfera. Komodo to nieskażony i nieodkryty raj dla płetwonurków – na tym obszarze mieszają się wody dwóch bardzo różnych ekosystemów co...
    2150 USD + 11500 PLN
    SPRAWDŹ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ