Bahamy nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
  • Bogactwo występowania rekinów
  • Doskonałe safari nurkowe i 5 nurkowań dziennie
  • Piękne rafy oraz pionowe ściany i uskoki
  • Doskonała widoczność
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Bahamy to archipelag ponad 700 wysp, na zachodnim Oceanie Atlantyckim, które oferują wszystko, czego tylko może zapragnąć nurek – niezbadane, bogate rafy koralowe, pionowe ściany skalne, wraki, tunele, jaskinie i podwodne studnie – Blue Holes. Wody są bardzo przejrzyste i oferują widoczność do 30 metrów, co pozwala podziwiać bujne rafy koralowe i urozmaicone życie morskie. Subtropikalny klimat zapewnia około 340 słonecznych dni w roku. Warunki do nurkowania są sprzyjające przez cały rok.

Wśród bogactwa przedstawicieli morskiej fauny, prawie wszyscy nurkowie znajdą to, czego można oczekiwać po Bahamach. Przeważają Grupery – lokalne ryby występujące na Bahamach. Kiedy te podążają na tarło, zbierają się w ławicach liczących nawet setki tysięcy. Kilka razy w roku można doświadczyć także czegoś, co określane jest „marszem langusty”. Nurkowie maja też spore szanse zobaczyć małże, nagoskrzelne, delfiny, rekiny rafowe i żółwie morskie.

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową na Bahamy


Niepodległość od Wielkiej Brytanii uzyskana 10 lipca 1973. Stolicą jest Nassau. Gęstość zaludnienia wynosi 23.3/km2.

Wyspy archipelagu obejmują 13939 km² i wznoszą się niewiele ponad poziom morza. Najwyższy punkt archipelagu leży na wysokości zaledwie 63 m. Spośród 700 wysp jedynie 30 jest zamieszkanych. Powierzchnia wysp ma charakter równinny, a wzdłuż niektórych fragmentów wybrzeża znajdują się słone bagna porośnięte namorzynem.

Ustrój polityczny – monarchia konstytucyjna, głową państwa jest Królowa Elżbieta II.

Kraj ten zamieszkuje około 50 Polaków.

Bahamy uważane są za bardzo religijny kraj. Jest to kraj, w którym na jednego mieszkańca przypada więcej świątyń niż w jakimś innym państwie na świecie. Dominuje tam chrześcijaństwo, lecz spora część populacji to baptyści i anglikanie. Odwiedzając południowe i wschodnie tereny wyspy można spotkać się z obrządkami Voodoo. Religię tę praktykują przede wszystkim imigranci z Haiti, Dominikany, Kuby czy Jamajki.

Junkanoo to muzyczna parada, która odbywa się na Bahamach co roku w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok. W momencie odbywania się parady można zauważyć mnóstwo przebranych osób, które tańczą na ulicach w rytm dźwięków wygrywanych na bongo. Uczestnicy parady są ubrani bardzo kolorowo i spektakularnie.

Chociaż Bahamy to bardzo religijny kraj i dominuje tam chrześcijaństwo, to w sprawach małżeństwa można zauważyć pewną hipokryzję. Obowiązują tam małżeństwa monogamiczne i każdy może sobie sam wybrać partnera. Niby wszystko w porządku, ale od kobiety oczekuje się, że będzie dziewicą do dnia ślubu i w małżeństwie zawsze będzie wierna partnerowi. Mężczyzna natomiast może prowadzić bogate życie seksualne zarówno przed ślubem, jak i po ślubie. Istnieje także przyzwolenie na to, żeby mężczyzna miał kochankę.

W XVIII-XIX wieku Bahamy były przystanią piratów z Karaibów. Zamieszkiwał je słynny Czarnobrody.

Bahamy znajdują się na skraju Trójkąta Bermudzkiego.

Na wyspie Big Major Spot można popływać ze świniami. Małą karaibską wysepką zawładnęła rodzina składająca się z uroczych brązowych i różowych świnek. Zwierzęta upodobały sobie luksusowe życie na tutejszej plaży. Codziennie pływają w krystalicznie czystych wodach wysp Bahama, a potem wylegują się pod palmami. Są tu organizowane rejsy, dzięki którym turyści mogą nakarmić zwierzęta oraz popływać z nimi w wodzie.

Warto wiedzieć

  • Czas lokalny: GMT - 5
  • Język: angielski.
  • Wiza/Paszport: Wymagany termin ważności dokumentu paszportowego wynosi 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Wspólnoty Bahamów nie wymaga się wizy wjazdowej, muszą natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Przepisy celne nie określają wysokości kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu. Przy wjeździe każda osoba zobowiązana jest podać adres hotelu lub innego miejsca w którym zatrzyma się podczas swojego pobytu. Małoletni do lat 18 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. W przypadku kiedy z dzieckiem jest tyko jedno z rodziców, należy poza aktem urodzenia dziecka legitymować się pisemnym zezwoleniem drugiego z rodziców/opiekunów, w przypadku kiedy opiekę sprawuje tylko jedno z rodziców należy mieć ze sobą wyrok sądowy orzekający o przyznaniu władzy rodzicielskiej, lub akt zgonu drugiego rodzica. Opiekunowie powinni mieć pozwolenie rodziców na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi, podpisane przez właściwego notariusza.
  • Zdrowie: Szczepienia nie są wymagane. Opieka medyczna jest na przyzwoitym poziomie, choć na odległych wysepkach może być trudno dostępna. Z uwagi na tropikalny klimat konieczna jest właściwa ochrona przed słońcem.
  • Opłata lotniskowa: brak
  • Elektryczność: Gniazdka elektryczne mają standard amerykański, napięcie w nich wynosi 120 V.
  • Dodatkowo: W hotelach doliczane są dodatkowe opłaty, w restauracjach zaś obowiązkowe napiwki w wysokości 15%. Od czerwca do listopada trwa okres sztormów tropikalnych oraz huraganów. Nie zaleca się picia wody z kranu.

Przy planowaniu wyjazdu na Bahamy, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: Wyspy znajdują się w obszarze klimatu równikowego, wilgotnego, co sprawia, że ładną pogodę z wysokimi temperaturami będziemy tu mieli zapewnioną przez cały rok. Na Bahamach mamy dwie pory roku – lato, wilgotne, trwające od maja do listopada, oraz zimę, bezdeszczową trwającą od grudnia do kwietnia. Latem temperatury znajdują się w zakresie od 23,3 do 31,7 st C, przy wilgotności względnej wynoszącej 60 do 100 %. W miesiącach zimowych, od grudnia do kwietnia, temperatury wahają się od 16,7 do 25,0 st C. Średnie roczne opady wynoszą 1410 mm i występują zazwyczaj w okresach maj-czerwiec i sierpień – październik.

Temperatura wody: temperatura wody w morzu waha się pomiędzy 25°C a 28°C w okresie letnim oraz 24°C a 27°C w okresie zimowym, w styczniu, może nawet spaść do 22°C.

Nurkowanie: Najlepszym okresem wyjazdu na Bahamy jest grudzień do maja. W pozostałych miesiącach istnieje realne zagrożenie występowania huraganów oraz sztormów tropikalnych.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
25
24
Luty
26
23
Marzec
27
24
Kwiecień
28
25
Maj
29
26
Czerwiec
31
28
Lipiec
32
29
Sierpień
31
30
Wrzesień
32
29
Październik
29
28
Listopad
28
27
Grudzień
27
25

Przed wyprawą nurkową na Bahamy warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Średnia głębokość nurkowań: to 20-40 metrów.

Widoczność: bardzo dobra, doskonała przejżystość wody sięgająca nawet 30-40 metrów.

Średnia temperatura wody: temperatura wody w morzu waha się pomiędzy 25°C a 28°C w okresie letnim oraz 24°C a 27°C w okresie zimowym (w styczniu może nawet spaść do 22°C.

Prądy: brak zagrożenia

Tereny nurkowe Bahamów to niezliczone mrowie wysepek i raf koralowych, ciągnących się na przestrzeni wielu dziesiątków mil. Carib Dancer odwiedza następujące rejony:

Nassau
Lost Blue Hole – homary, rekiny, skrzydlice, banded jawfish, seminole goby, tobacco fish
Periwinkle Reef – nurkowisko rojące się od ryb, które podpływają blisko nurków, licząc na przekąskę 😉

Dystrykt Exuma
Amberjack Reef – rekiny rafowe, horse-eye jack, grouper i całe roje mniejszych rybek
Wrak Austin Smith – 27-metrowy kuter, który zatonął tutaj w 1995 r. podczas holowania do San Salvador, gdzie i tak miał być zatopiony jako atrakcja nurkowa
Barracuda Shoals – nurkowisko pełne olbrzymich ławic ryb
Blacktip Wall – miejsce, gdzie często obserwuje się rekiny młoty
Cathedral – tutaj roi się od ryb z gatunku silverside oraz od grouperów i jacków, które przypływają, żeby pożywić się tymi pierwszymi; ścianę porastają gąbki i czarne koralowce, a w toni wodnej często można dostrzec rekiny, manty i inne gatunki pelagiczne
Cracked Coral Head – nurkowisko jest tym, na co wskazuje nazwa: masywnym, 12-metrowym skupiskiem koralowców przeoranym szczelinami, przez co wygląda na popękane
Jeep Reef – nazwa również tego nurkowiska nie wzięła się znikąd: to zatopiony, obrośnięty koralami jeep, będący domem całej populacji pięknych, zdrowych ryb;
Pillar Wall – wspaniała ściana poprzecinana licznymi szczelinami i jaskiniami, opadająca do głębokości aż 1,5 km

Południowo-zachodnia Eleuthera
Cave Rock – masyw koralowy otoczony kilkoma mniejszymi skupiskami i poprzecinany jaskiniami, gdzie częstymi gośćmi są rekiny młoty
Monolith – skupiska koralowców wyrastające z krawędzi ściany, z kolonią garden eel zamieszkującą w piasku u ich podstawy
Little San Sal (Half Moon Cay)
Cave Reef – płytka rafa poprzecinana szczelinami
Empress Pinnacles – szereg pinakli wyrastających z krawędzi ściany i porośniętych czarnym koralowcem; można stąd obserwować gatunki pelagiczne

SAFARI SPECJALNE do TIGER BEACH!

Specjalnym typem safari nurkowego jest rejs do Tiger Beach po zachodniej stronie Wielkiej Bahamy. Taki kurs zaczyna się i kończy w Old Bahama Bay Resort i trwa 6 lub 7 nocy. Carib Dancer odwiedza te rejony przez zaledwie 4 miesiące w roku (maj-sierpień)!

Tiger Beach to miejsce rzadko odwiedzane przez turystów. Wprost roi się od licznych dużych (rekiny, delfiny), średnich (grouper, snapper) i całkiem małych przedstawicieli życia morskiego. Zwłaszcza rekiny stanowią o atrakcyjności tego safari, a zobaczyć tu można żarłacze tygrysie i żarłacze żółte. Obserwowaniu tych imponujących i budzących szacunek stworzeń będzie poświęcone przynajmniej jedno popołudnie podczas rejsu.

SPRZĘT:

Pianka: 3mm – 5mm długa (w zależności od pory roku).

Zawory: DIN/INT.

Nurkowania odbywają się zazwyczaj z łodzi.

Nitroks: dostępny.

 

BEZPIECZEŃSTWO:

Ubezpiecznie: zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne, oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.

Komora dekompresyjna: komora dekompresyjna i zabezpieczenie medycyny nurkowej znajduje się w Nassau.

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ